FOLLOW YOUR DREAM

Hepimizin zaman zaman içinden geçer, ne güzel olur şimdi yola çıksam, yeni yerleri görsem diye…Ama hep bir engel olur önümüzde zaman olur para olmaz,para olur vize olmaz, vize olur başka bir şey mutlaka olmaz!Hep söyleriz niyet önemli diye eğer varsa niyetiniz mutlaka isteyiniz gerçekleşir!

Kars, Kağızman’da doğup neredeyse 10 yıl yaz tatillerinde dağlarda babamla arıcılık yaparken gözüm hep uzaklara dalar giderdi, Aras nehrinin karşı kıyısındaki lambalar bana masal gibi gelirdi. Hep isterdim gitmek, görmek.

Klasik sorudur memleket neresi diye? Ben hep dünyalıyım demek istedim!

 

Çok şükür şu anda hayalim gerçekleşiyor ve ben naçizane, sizlere ne eksik ne fazla nasıl yaşıyorsam onu aktarmak için ve belki bir faydam olur diye bu bloğu yazmaya başlıyorum, her konuda ne olursa olsun lütfen çekinmeden soru sorabilirsiniz eğer bu serüvende dilim sürçerde yanlış anlaşılırsam hepinizden özür diliyorum!
Evde, hayvanlarınızın siz tatildeyken aynı ortamda rahat etmelerini sağlayacak bir organizasyon yapısı olan ve hergeçen gün daha fazla bilinen housesitting yaparak dünyayı gezebilirsiniz!Herşey hayal etmekle başlar, zor olan buna cesaret etmektir.Globalleşen dünyamızda artık seyahat etmek daha kolay,uzakları yakın etmek bizim elimizde.

Herşey canım kızımın bana birgün baba “follow your dream”demesiyle başladı!Daha sonra hayatıma girip benim bir bütün olmamı sağlayan sevgili eşimin hadi HOUSESİTTİNG yapalım dedikten sonraki süreci olduğu gibi sizlere aktarmak istiyorum.

HOUSESİTTİNG NEDiR?
Siz evde yokken sizin yerinize hayvanlarınızın,evinizin(bahçe,havuz vb.)bakımını sağlayan karşılığında ÜCRET ALMAYAN kişilerin bunun karşılığında ÜCRETSİZ konakladığı,herhangi bir fatura(elektrik,su,gaz vb.)ödemediği sistemin adi.

HOUSESİTTİNG NASIL YAPILIR?
Arayanla arananı buluşturan web siteleri vasıtasıyla çok kolay! Bizim üye olduğumuz sitenin adı ; ”trustedhousesitters”

Belli bir ücret ödeyerek kayıt oluyorsunuz sonrası kolay ama tabiki ciddiyet çok önemli! Kayıt ücreti yıllık 100 dolar (arzu ederseniz biz kayıtlı olduğumuz için size bir kod gönderebiliriz).Bu kodla %25 indirim alabilirsiniz!Site çok anlaşılır ve kullanımı kolay,yapmanız gereken profilinizi oluşturup kendinize bir rota belirlemeniz.Karşılıklı güven esas olduğu için referanslarınız olmalı.
Gideceğiniz evi ayarladıktan sonra sıra nasıl gideceğinize geldi.Öncelikle Türkiye’den başlayıp tecrübe kazandıktan sonra bizden vize istemeyen birçok ülke var,sizlere en güncel listeyi hazırladım!

Barbados 180 gün
Bosna Hersek 90 gün
Botsvana 90 gün
Brezilya 90 gün
Cambodia
Dominika 21 gün
Ekvador 90 gün
El Salvador 90 gün
Fas 90 gün
Gürcistan 360 gün
Guatemala 90 gün
Haiti 90 gün
Honduras 90 gün
Hong Kong 90 gün
Karadağ 90 gün
Katar 90 gün
Kolombiya 90 gün
Costa Rica 90 gün
Kosova 90 gün
Kırgızistan 30 gün

Malaysia
Makedonya 90 gün
Marshall Adaları
Mauritius 90 gün
Moldova 90 gün
Moğolistan 30 gün
Nikaragua 90 gün
Özbekistan- 30 gün
Panama 180 gün
Paraguay 90 gün
Peru 180 gün
Saint Kitts ve Nevis 90 gün
Saint Lucia 42 gün
Saint Vincent ve Grenadinler 30 gün
Sao Tome ve Principe 15 gün
Sırbistan 90 gün
Tayland 30 gün
Trinidad ve Tobago 90 gün
Tunus 90 gün
Ukrayna 90 gün
Ürdün 90 gün
Venezuela 90 gün
Vietnam